مقاله های توس آکوستیک

  • 25
  • 1399/04/24
  • 363
آکوستیک و انسان (Acoustic and Human)

آکوستیک و انسان (Acoustic and Human)

دو مشخصه اصلی صوت فرکانس و دامنه آن هستند که فرکانس بر حسب هرتز (Hz) و دامنه برحسب دسی‌بل (dB) بیان می شود. محدوده فرکانسی صدای قابل شنیدن برای افراد و جوان و سالم بین 20 تا 20000 هرتز می باشد.

دو مشخصه اصلی صوت فرکانس و دامنه آن هستند که فرکانس بر حسب هرتز (Hz) و دامنه برحسب دسی‌بل (dB) بیان می شود. محدوده فرکانسی صدای قابل شنیدن برای افراد و جوان و سالم بین 20 تا 20000 هرتز می باشد. به فرکانس های زیر 20 هرتز فروصوت و به فرکانس های بالای 20000 هرتز فراصوت گفته می شود. گوش انسان قادر است تغییرات صوت به اندازه 1 دسی بل را احساس کند. افزایش 10 دسی بل در محدوده شنوایی موجب احساس بلندی صوت در گوش به میزان دو برابر می شود. دو برابر شدن منبع های صدا با توان صوتی یکسان موجب افزایش 3 دسی بل در در تراز فشار صوت می شود. میانگین صدای یک گفت و گوی معمولی بین 60 تا 70 دسی بل و صدای به شدت بلند 110 دسی بل است در حالی که صدای موتور جت هنگام بلند شدن هواپیما 110 دسی بل می باشد. تراز صوت آستانه درد برای گوش انسان 120 دسی بل است. اگر مقدار صدا در پیرامون انسان بیشتر از حد استاندارد باشد آنگاه تبدیل به آلودگی می شود.

آلودگی صوتی و تاثیرات آن روی انسان:
اگر مقدار صدا در پیرامون انسان بیشتر از حد استاندراد باشد آنگاه تبدیل به آلودگی صوتی می شود. آلودگی صوتی باعث افزایش فشار خون، تپش قلب، اضطراب، فشار روانی، اختلال خواب و افت شنوایی انسان می گردد.

آلودگی صوتی بعد از آلودگی هوا و آب به عنوان سومین آلودگی مخاطره انگیز  برای سلامتی انسان معرفی شده است.

اولویت بندی اقدامات کنترل آلودگی صوتی:
1- کنترل صدا در منبع
2- کنترل صدا در مسیر انتشار
3- استفاده از گوشی صدا

همانطور که مشاهده می شود، استفاده از گوشی و وسایل حفاظت شخصی به عنوان آخرین راه حل مطرح است زیرا تاثیرات آلودگی صوتی روی انسان تنها از طریق گوش نیست بلکه امواج صدا از طریق سطح پوست وارد بدن می­شوند. از طرفی استفاده از گوشی همواره برای کارکنان سخت بوده و معمولا در استفاده از آن سهل­انگاری می کنند.

استانداردهای آلودگی صوتی:
براساس تصویب نامه مورخ 89/11/26 منتشره از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست درخصوص محدودیت آلودگی صوتی در مناطق مختلف، مطابق جدول1 بر مبنای کل ساعات روز و یا شب از .دیدگاه زیست محیطی ارایه شده است.

جدول 1: محدودیت نویز در پهنه های مختلف شهری و صنعتی

 

بر اساس استاندارد نوفه شغلی وزارت نفت ایران و رهنمودهای مربوط به نویز شغلی موسسه ملی امنیت و سلامت شغلی، زمان قرار گیری در محیط های کاری که دارای آلودگی صوتی هستند از دیدگاه شغلی به شرح جدول 2 می­ باشد (http://igs.nigc.ir/STANDS/IPS/g-sf-900.pdf)

جدول2: محدودیت زمانی (برحسب ساعت) مواجهه با نویز شغلی

محدودیت زمانی بر حسب ساعت

تراز فشار صوت بر حسب دسی بل A

 

نظرات
 
   
 

قوانین ارسال نظر

  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

اطلاعات تماس

تلفن تماس: 35425513-051 ,  35425514-051

فکس: 35425513-051

کدپستی: 9185176935

سایت: www.toosacoustic.com

آدرس دفتر مرکزی: مشهد - کیلومتر12 جاده قوچان- پارک علم و فناوری خراسان -ساختمان مرکزی- شرکت صنعت پروژه توس

ارتباط الکترونیکی

موبایل: 09302437535
تلگرام:toosacoustic@