محفظه آکوستیکی

کاربردها:
صنایع غذایی، صنایع نفت و گاز، نیروگاه ها و تاسیسات ساختمانی و تهویه مطبوع

 

در مواردی که به دلیل مشکلات فنی، مالی و یا اجرایی امکان کنترل نویز در منبع و یا در مسیر جریان سیال وجود ندارد، از پوشش آکوستیکی (Acoustic Closure) استفاده می‌شوداین پوشش آکوستیکی روی دستگاه و یا تجهیز قرار می‌گیرد و ابعاد آن حتی‌الامکان کوچک و به اندازه دستگاه مورد نظر می‌باشد. طراحی محفظه‌ی آکوستیکی به گونه‌ای است که در صورت لزوم در مواقع تعمیرات و یا بازرسی به راحتی باز شود و در عملکرد دستگاه نیز اختلالی ایجاد نکند.پوشش های آکوستیکی با ­عنوان­های Acoustic Cladding، Sound Lag، Acoustic Lagging  و Sound Proof نام برده شده است.

 

 

متن

 محفظه آکوستیکیدر شکل روبه‌رو، نمونه‌ی یکی از پروژه های کنترل آلودگی صوتی این شرکت دیده می­شود که با استفاده از پوشش آکوستیکی در کارخانه‌ی صنایع غذایی گلشاد مشهد اجرا شده است. این پوشش برای کنترل صدای اجکتور بخار (Steam Ejector) استفاده شده است. اجکتور بخار در صنایع مختلف از جمله صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد. از این دستگاه برای ایجاد مکش و خلأ در مخازن مجاور به منظور تغلیظ، تبخیر و یا انتقال مواد استفاده می‌گردد. در اجکتور سرعت بخار وارد شده و در مسیر مخروطی همگرا-واگرا به سرعت صوت می‌رسد. این افزایش سرعت باعث کاهش فشار در قسمت مکش اجکتور می‌شود.
 تصویر سمت راست مربوط به قبل و تصویر سمت چپ مربوط به بعد از نصب پوشش آکوستیکی روی اجکتور می‌باشد که دقیقاً متناسب با شکل اجکتور ساخته شده است.

مقدار صدا قبل و بعد از از نصب پوشش آکوستیکی روی    اجکتور، اندازه‌گیری شده و در نمودار روبه‌رو آمده است. مشاهده می‌شود مقدار حداکثر صدای اجکتور در فرکانس 4000 هرتز می‌باشد که به فرکانس بحرانی معروف است. این فرکانس مبنای طراحی آکوستیکی قرار گرفته است. نمودار میله‌ای سمت راست نشان می‌دهد که برایند صدا در همه‌ی فرکانس‌ها از مقدار 102 دسی‌بل (A) به 82 دسی‌بلرسیده و 20 دسی‌بل کاهش یافته است. در فرکانس بحرانی، پوشش (A) 

نمودار برآیند صدا در همه فرکانس هارسیده و 20 دسی‌بل کاهش یافته است. در فرکانس بحرانی، پوشش آکوستیکی بیشترین تأثیر را داشته است. 

مقدار صدا قبل و بعد از از نصب پوشش آکوستیکی روی    اجکتور، اندازه‌گیری شده و در نمودار روبه‌رو آمده است. مشاهده می‌شود مقدار حداکثر صدای اجکتور در فرکانس 4000 هرتز می‌باشد که به فرکانس بحرانی معروف است. این فرکانس مبنای طراحی آکوستیکی قرار گرفته است. نمودار میله‌ای سمت راست نشان می‌دهد که برایند صدا در همه‌ی فرکانس‌ها از مقدار 102 دسی‌بل (A) به 82 دسی‌بل (A) رسیده و 20 دسی‌بل کاهش یافته است. در فرکانس بحرانی، پوشش آکوستیکی بیشترین تأثیر را داشته است. 

 

 

 

 

قسمت مخروطی  محفظه آکوستیکی
 

 

 

در شکل روبه رو، تصویر قسمت مخروطی محفظه آکوستیکی اجکتور (با طول 4 متر) مشاهده می‌شود. 

 

 

 

 

 

اطلاعات تماس

 

تلفن تماس: 35425513-051 ,  35425514-051

فکس: 35425513-051

کدپستی: 9185176935

سایت: www.toosacoustic.com

آدرس دفتر مرکزی: مشهد - کیلومتر12 جاده قوچان- پارک علم و فناوری خراسان -ساختمان مرکزی- شرکت صنعت پروژه توس

شبکه های اجتماعی

 

تلگرام: