اتاق آکوستیک (Acoustic Room)

در صنایع مختلف دستگاه هایی وجود دارند که آلودگی صوتی (Pollution Acoustic) زیادی داشته و صدای آزار دهنده (نویز) از خود تولید می کنند. به منظور کنترل آلودگی صوتی، یکی از روش ها استفاده از اتاقک آکوستیک می‌باشد.

کاربردها:

موتورخانه‌ها، اتاق کمپرسور، اتاق نیروگاه کوچک و هر منبع صوتی که لازم باشد صدا داخل فضای بسته یا بیرون آن محدود باشد.

 

طراحی اتاقک آکوستیک برای مولد برق CHP مجتمع تجاری فردوسی ۲ (زیتون)

این پروژه در تابستان سال ۱۳۹۵ توسط شرکت صنعت پروژه توس به منظور کنترل آلودگی صوتی دستگاه مولد برق و حرارت CHP مجتمع تجاری زیتون در شهر مشهد انجام شده است. اطلاعات منبع نویز از شرکت سازنده گرفته شده و بر اساس آن چگالی، ضخامت و جنس پنل‌های آکوستیکی محاسبه شد.

هدف از طراحی آکوستیکی، رساندن صدا به مقادیر مجاز استاندارد آلودگی صوتی می‌باشد. طبق استاندارد، مقدار تراز فشار صوت در محدوده‌ی منازل مسکونی باید کمتر از ۵۵ دسی‌بل (A) در روز و کمتر از ۴۵ دسی‌بل (A) در شب باشد. در شکل زیر پنل‌های آکوستیکی (sound absorbers) دیده می‌شوند.

(ادامه مطلب)

طراحی سایلنسر تهویه

مقدار هوای مصرفی برای دستگاه CHP مورد نظر در اینجا، طبق اطلاعات فنی سازنده بدست می آید. با معلوم بودن دبی هوا و سرعت مجاز در سایلنسرهای تهویه می توان سطح مقطع لازم برای سایلنسر را محاسبه کرد.

(مشاهده طراحی سایلنسر تهویه)

انتخاب فن تهویه

اگر افت فشار مسیر جریان هوا و سایلنسر تهویه قابل توجه بوده و عملکرد دستگاه را دچار مشکل نماید، آنگاه لازم است تا از فن تامین هوا استفاده شود. انتخاب فن تامین هوا بر اساس دبی مورد نیاز و افت فشار سایلنسر تهویه و مسیر عبور جریان صورت می‌گیرد. در این پروژه دو عدد فن انتخاب شده و در اتاقک آکوستیک نصب گردید که تصویر آن در زیر آمده است.

 

 

 

طراحی و نصب سازه و پنل آکوستیکی

ستون‌های سازه از نوع ناودانی انتخاب شده تا پنل‌ها به راحتی نصب شوند. طراحی سازه با توجه به بارهای استاتیکی و دینامیکی موجود، انجام می‌گیرد. تصویر زیر نشان‌دهنده‌ی مرحله‌ی نصب پنل‌های جاذب صوت در پروژه‌ی اتاقک آکوستیک CHP واقع در مجتمع تجاری فردوسی 2 (زیتون) است.

تعمیر و نگهداری

اتاق‌های آکوستیک به گونه ای طراحی می‌شوند که اگر داخل محیط بسته قرار گیرند، هیچ‌گونه نیازی به تعمیر و نگهداری نداشته باشند. برای اتاق‌هایی که در مجاورت هوای بیرون و باران قرار می‌گیرند، لازم است تمامی درزها به دقت با چسب سیلیکون آب بند شود. هر شش ماه نیاز است محل‌های جوش بازرسی شوند، در صورت مشاهده‌ی زنگ‌زدگی، لازم است تا قسمت های زنگ‌زده با برس سیمی برداشته شده و اسپری زینک‌ریچ در آن محل زده شود.

 

اطلاعات تماس

تلفن تماس: 35425513-051 ,  35425514-051

فکس: 35425513-051

کدپستی: 9185176935

سایت: www.toosacoustic.com

آدرس دفتر مرکزی: مشهد-کیلومتر12 جاده قوچان-پارک علم و فناوری خراسان رضوی نبش شکوفایی 3 -شرکت صنعت پروژه توس
ساعت کاری شرکت: 8 الی 16

ارتباط الکترونیکی

موبایل: 09302437535
تلگرام:toosacoustic@

           ایمیل:info@toosacoustic.com

                  ایمیل:spt.co.info@gmail.com

                  اینستاگرام: toosacoustic@

                      لینکدین: toosacoustic@